Z tohoto článku vám bude fyzicky špatně, přinejmenším lehce nevolno. Je to zcela zákonité a není se čeho bát. Pro každý případ si promyslete, jak se společensky přijatelně zachováte, pokud by se během následujících 5 minut dostavila náhlá nevolnost.
Podmíněný reflex je schopnost učit se vegetativním pochodům. Jak objevil I. P. Pavlov, když při krmení psů rozsvěcel červené světlo nebo pouštěl zvonek, slintání se časem zafixuje na tyto podněty tak, že se objevuje i bez původního motivačního krmení. Prokázal tak, že podvědomou, "plazí" část našeho mozku (biologicky nesprávné, nicméně názorné označení) je možné učit.
Příkladem motivačního podnětu může být například sex. Pokud provozujeme sex, tento příjemný prožitek v nás naprogramuje pozitivní emoce k naší partnerce. U stabilních mileneckých dvojic se tak časem vyvine přátelství nebo i silnější citová vazba. I tak nesnesitelé a omezující uspořádání jako manželství, pokud je dobře napodmiňované, se pak dá snést.
Kuřácké nebo sportovní kliky ve firmách jsou další příklad. Společné prožití rozkoše z vykouřené cigarety nebo sportu působí jako motivační podnět pro vytvoření přátelských vazeb. Vztahy z kuřárny nebo hřiště pak mají větší váhu než ty utužované mučivě nudnými schůzemi.
Podobný projev podmíněného reflexu je znechucení politikou. V televizi i novinách se zprávy o politice prokládají znechucujícími podněty - popisy vražd, znásilnění, neštěstí. Tak jako Pavlovův pes slintající na pokyn červeného světla, divák je naprogramován pociťovat znechucení při sebemenší zmínce o politice. Politické konverzační téma dnes vzbudí větší pohoršení než vulgarita.
Pokud jste byl(a) v poslední době vystaven(a) hromadným sdělovacím prostředkům, začínáte nyní pociťovat znechucení doprovázené nutkáním utíkat. Zkuste tento pocit vůlí ovládnout. Jestli jste nedávno pozřeli nějakou vybranou pochoutku, kterou by bylo škoda vyzvracet, pro jistotu čtení na chvíli přerušte.
Ubohé oběti televize se tak stávají politicky apatickými. Je možné je dobře mířeným zákonem obrat i o to poslední. Představa, že by mohli využít mechanismů demokraticie ke své obraně je jim natolik odporná, že se o to nikdy nepokusí. Při tom pár desítek aktivních a zorganizovaných lidí dokáže zvrátit i podvod gigantických rozměrů. Ale k tuposti napodmiňovaní roboti se o to nikdy nepokusí.
My ale nejsme roboti. Jsme lidské bytosti, máme nejen podvědomí, ale i vlastní Rozum. Můžeme racionálně ovlivnit, k čemu má být naše podvědomí programováno. Například můžeme připustit sex jen s lidmi, které známe a jichž si vážíme. Naše podvědomí nelze potlačit, ale je možné ho usměrnit.
Tak až příště uvidíte ve zprávách další mord, uvědomte si, že to není nic nechutného. Je to jen film. Žádné vraždy ani jiné nechutnosti ve skutečnosti neexistují. To jen herec dostal zaplaceno, že si chvilku poleží, a maskér si pohrál s kečupem. A to vše na objednávku těch, co nechtějí, aby jste hájili své zájmy. Těch, co se Vás bojí.
Čím to je, že paranoidní konspirační teorie dokáží vysvětlit i ty souvislosti, které jsou mejnstrýmově považovány za nahodilost?
Sláva Eris.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat