pátek 7. března 2008

Řekněte WoW


Začal jsem hrát nejproslulejší MMORPG hru dneška, World of Warcraft. Tento virtuální svět existuje už déle než tři roky a v současnosti má přes 7 milionů platících hráčů. Je proslulý tím, že u hry lidé umírají vyčerpáním po několika dnech bez RL jídla, pití a spánku. Naopak řada čínských pracovníků si vydělává na živobytí tím, že herní zlaťáky z WoW prodává bohatším spoluobyvatelům toho virtuálního světa. Také je to předmět řady ekonomických, sociologických, epidemiologických a dalších studií. Prostě kdo nebyl ve WoW, neví, co je život.

Zvědavost ve mne hlodala už dlouho, ale rozhodující bylo až zjištění, že WoW je relativně nenáročný na hardware. Pravda, na mém notebooku s grafickou kartou Intel 855 to hratelné není. Nicméně s nVidií 6200, kterou jsem před rokem koupil při rekonstrukci jednoho počítače jako to nejlevnější na trhu, to běhá komfortně.

S Linuxem (na x86) je to také v pohodě. WoW běží pod wine bez jakýchkoliv úprav - překvapilo mě, že mi běží i v DirectX módu, ani jsem nemusel přepínat na OpenGL. Bohužel pod Solarisem to prozatím možné hrát není. Snad i toho se časem dočkáme.

Důležitý faktor je i cena: WoW lze hrát zadarmo. Klienta lze stáhnout zdarma (cca 5GB) a existují i free servery, na kterých lze hrát bez placení. Na free serverech je ten samý herní svět jako na těch oficiálních. Jen populace hráčů tam bývá omezená. Což je výhoda i nevýhoda - máte obvykle všechny příšery pro sebe, a hráči si váží vzájemného setkání. Nevýhoda je ta, že na některé úkoly je lepší jít ve více lidech, a ty může být problém najít.

Vybral jsem si server Temple of Dark Dragon. Navzdory jménu to je CZ/SK server. To znamená, že hráči, které potkáváte, umí česky nebo slovensky. Herní interface i počítačem ovládané postavy komunikují anglicky. Sever i komunita okolo něho vypadá docela dobře, nezaznamenal jsem zatím žádné technické nebo jiné problémy.

Samozřejmě free server není skutečný svět. Nemůžete tam koupit postavu na 70 úrovni nebo milión zlatých od čínského zlatokopa, a když server zanikne, zaniknou Vaše itemy i Vaše postava s ním. Nejsou to tedy skutečné itemy a skutečná postava. Na rozdíl od oficiálních serverů je to prostě jen taková hra.

Samotná hra ze všeho připomíná staré dobré MUDy, ale s grafickým interfacem. Ten vzdáleně připomíná Diablo, i když se nemusí tolik klikat. Také jde více o questy. Herní svět je založen na další hře od Blizzardu: RTS Warcraft. Odtud koneckonců pochází i jméno, i když hra je úplně jiného žánru.

Co se mi líbí je systém řemesel. Každá postava se může naučit různá řemesla, například kovář, kožešník, atd. Může pak vyrábět různé užitečné předměty, např. brnění a zbraně, a to jak pro sebe, tak na prodej. Nejde tedy jen o boj, ale ve hře je přítomný i konstruktivní prvek.

Další prvek hry je péče o vzhled. Jde o společenskou záležitost, lidé se zde setkávají a poznávají. Komu by u postavy a jejího oblečení kromě obranných čísel nezáleželo také na vzhledu? Tedy, třeba mě moc ne. Ale pro někoho je prý možnost předvádět se v super cool obleku důležitá.

Další informace o pravidlech a reáliích: oficiální server Blizzardu worldofwarcraft.com, wowhead.com, wowwiki.com.

Moje postava je troll lovec (hunter) se jménem Alif. Má řemesla jsou stahování kůží (skinning) a kožedělnictví (leatherworking). No řekněte, nevypadám nádherně?

Takže - nechcete si někdo se mnou o víkendu zahrát?

Žádné komentáře: